Kalendarium projektu „MAR – Miejsce Aktywności Rodzin” – rok 2022
Rok 2022 to kolejny rok realizacji projektu „MAR – Miejsce Aktywności Rodzin”
Od stycznia do listopada funkcjonowała Strefa dla Rodziny, tym razem od poniedziałku do piątku po 4 godz. dziennie. Strefę bardzo chętnie odwiedzały rodziny z dziećmi. Miejsce to tętniło życiem i wiele się w nim działo. Poza warsztatami i spotkaniami wynikającymi z harmonogramu projektu w przestrzeni tej realizowane były inne inicjatywy odpowiadające na potrzeby odwiedzających je rodzin. Tak właśnie powstały sensośrody – czyli środowe spotkania z sensoryką.
W Strefie dla Rodziny chętnie też spotykały się rodziny będące, bądź chcące być, w edukacji domowej. Nasza przestrzeń była dla nich miejscem spotkań, rozmów o edukacji, a nawet edukacji poprzez zabawę dla ich dzieci. Rodziny chętnie odwiedzały to miejsce, również z uwagi na cudowne jego położenie – mieliśmy bowiem dom z podwórkiem i przylegający do niego lasek sosnowy. Można zatem było spędzić u nas czas nie tylko w świetnie wyposażonej przestrzeni, ale również na łonie natury.
W Strefie dla Rodziny poza działaniami projektowymi odbyły się również takie wydarzenia jak m.in.:
- spotkanie „Wokół edukacji domowej i alternatywnej” (10 lutego 2022r.)
- świętowanie Międzynarodowego Dnia Rodziny poprzez rodzinne budowanie z tektury (16 maja 2022r.)
- z okazji Dnia Dziecka 7 czerwca 2022r. zorganizowaliśmy Leśną Zabawę Malarską, która ze względu na padający tego dnia często deszcz z lasku przeniosła się na podwórko. Natomiast tego dnia dożo spacerowaliśmy po naszym lesie pachnącym deszczem.
Strefa dla Rodziny była miejsce rodzinnym – miejscem wypoczynku, rozwoju i wspólnych chwil rodzinnych. To tu dzieci poznawały nowych kolegów i koleżanki, rodziły się dziecięce przyjaźnie. To w tym miejscu też chętnie spotykali się rodzice, by móc ze sobą pobyć i porozmawiać gdy ich dzieci razem się bawią. To w tym miejscu chętnie czytali książki swoim dzieciom i grali z nimi w planszówki a w wolnych chwilach przeglądali literaturę rodzicielską i rozwojową dostępną w naszej biblioteczce. Strefa mieściła się na osiedlu zwanym potocznie Zasanie i dlatego bardzo szybko zyskała drugą nazwę własną, a mianowicie „Zasanie”. W społeczności lokalnej a nawet szerzej na hasło „spotykamy się na Zasaniu” wiadomo było, że chodzi o naszą Fundację i Strefę dla Rodziny.
Rok 2022 był dla nas bardzo bogaty w różne wartościowe działania projektowe, o których więcej możecie dowiedzieć się poniżej.
21 stycznia odbyły się warsztaty dla rodzin pt. „Eko Decoupage”. Był to czas świetnej zabawy dla Małych i Dużych. Rodziny mogły wspólnie stworzyć metodą eko decoupage ramkę na zdjęcie, obraz bądź inne dzieło, które później zabrali do domu, by zdobiło ich domową przestrzeń. Dzięki wykorzystaniu eko kleju z mąki, wody, oleju i cukru nawet Maluchy mogły bezpiecznie tworzyć swoje dzieła! Proces twórczy wspierała i swoją wiedzą dzieliła się Katarzyna Słomiany – pasjonatka technik manualnych, jako narzędzi rozwoju osobistego i budowania relacji międzyludzkich.
W ramach Warsztatów Fotografii Rodzinnej – 27 stycznia – odbyła się zabawa karnawałowa. Był to czas niezwykłej radości i wspólnej zabawy. Każdy uczestnik, zarówno Mały i Duży był przebrany za jakąś postać. Nasza sala warsztatowa zamieniła się na ten dzień w studio fotograficzne, w którym każda rodzina mogła sama robić sobie zdjęcia. Dodatkowo każdy mógł skorzystać z rad Pani fotograf Wioletty Golec, dzięki czemu robione zdjęcia mogły być jeszcze lepsze. Dzieci miały świetną zabawę – mogły za pomocą pilota same robić sobie zdjęcia, co budziło w nich jeszcze większą ciekawość własnych zdjęć.
„Aromaterapia a mydełka glicerynowe” – taki warsztat rodzinny odbył się 4 lutego w Strefie dla Rodziny. Przenieśliśmy się w krainę zapachów i ziół tworząc kolorowe mydełka glicerynowe. Dzieci i rodzice z zaangażowaniem słuchali cennych informacji, doświadczali i tworzyli własne mydełka. Anna Warchoł – fitoterapeutka, fascynatka ziół zwłaszcza tych dziko rosnących, olejków eterycznych, naturalnych kosmetyków i holistycznych metod leczenia dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Olejki eteryczne, zioła i kolorowe mydełka to połączenie które zdecydowanie się sprawdziło. A do tego eksperymenty z mydłem w roli głównej i badanie pH mydeł. To była fantastyczna zabawa.
Od 16 do 20 lutego odbywała się część praktyczna programu „Mentoring w pracy z dziećmi” poprzedzona konsultacjami dla teamów prowadzących zajęcia. Uczestniczki programu przeprowadziły sześć fantastycznych zajęć dla dzieci o różnorakiej tematyce, w tym:
- „Mały cukiernik”
- „Poznajmy się”
- „Ptasia stołówka”
- „Morskie przygody”
- „Morskie opowieści”
- „Wiem, co czuję”
Dodatkowo w dniach 23-25 luty 2022r. wolontariuszki przeprowadziły kolejne zajęcia dla dzieci:
- „Warsztaty ceramiczne”
- „Gluty i slimy”
- „Artcycling”
Po przeprowadzonych zajęciach każdy z teamów uczestniczył w konsultacji, podczas której uzyskał informację zwrotną od trenera obecnego na zajęciach w roli superwizora. Cały program zakończył warsztat merytoryczny (17 marca 2022r.), będący swego rodzajem podsumowaniem całego programu. Dzięki programowi jego uczestniczki mogły poznać autorską metodę pracy Anny Warchoł i Katarzyny Słomiany, a mianowicie „Mentoring w pracy z dziećmi”. Uczestniczki poprzez pracę warsztatową doświadczyły jak cenne jest uczenie się poprzez zabawę. Miały możliwość m.in. bardziej poznać siebie, swoje naturalne sposoby myślenia i reagowania, po to by w przyszłości świadomie pracować z dziećmi, dostrzegając ich potencjał, wspierając je w ich procesie naturalnego rozwoju i budując z nimi relacje oparte na równej godności.
19 maja odbył się kolejny warsztat dla rodzin pt. „Ogrody zdrowia”. Zanurzyliśmy się w świat natury obserwując rośliny, wsłuchując się w dźwięki przyrody, poznając zapachy ziemi i roślin. Tworzyliśmy ogródki i ogródeczki pełne zdrowia. Podczas zajęć dzieci wspólnie z rodzicami stworzyły własną przestrzeń w naszym ogrodzie. Powstały skrzynkowe ogródki, w których zagościły zioła, kwiaty, warzywa i owoce. Dodatkowo każda z rodzin przygotowała sobie sadzonki, które następnie znalazły swoje miejsce w ich przydomowych ogródkach. Był to czas wspólnej zabawy, rozmów o ziołach i roślinach ogrodowych. Dzieci poczuły swoją moc stwórczą, a ogródki które posadzili stały się dla nich wyjątkowym własnym miejscem na podwórku Fundacji. Tajniki hortiterapii i pracy w ogrodzie odkrywała przez rodzinami Ewa Brzyska – pedagożka z wieloletnim stażem pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, a także pasjonatka pracy w ogrodzie.
26 czerwca 2022 r. w Parku Miejskim w Nisku zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny. Aż 11 wolontariuszy intensywnie pracowało tworząc jego ofertę. Piknik był nie tylko promocją dotychczasowych działań projektowych poprzez prezentację wystawy zdjęć, ale nade wszystko poprzez proponowane atrakcje zachęcał do odwiedzenia Strefy dla Rodziny i udziału w zbliżających się działaniach projektowych. Był także okazją do integracji społeczności lokalnej i przybliżenia odwiedzającym misji i celów statutowych naszej Fundacji. Przygotowane przez wolontariuszy stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowanie, a największe uznanie budził fakt, że każde z nich było tak przygotowane aby rodzina mogła intuicyjnie z niego korzystać, przy jednoczesnym wchodzeniu w interakcję z innymi rodzinami na nim obecnymi. Wolontariusze przygotowali: 3 plenery fotograficzne w których rodziny mogły sobie robić zdjęcia, ścieżkę sensoryczną i stoisko z innymi doświadczeniami sensorycznymi, przestrzeń w której można było doświadczać zmysłu równowagi np balansując na linie, chodząc na szczudłach i na inne sposoby, stoisko tworzenia instalacji artystycznej za pomocą artcyclingu, stoisko tworzenia mandali ziołowej i inne.
Lipiec był dla nas miesiącem intensywnej pracy. Z uwagi na wakacje rodziny bardzo chętnie spędzały czas poprzez wspólne aktywności. Wychodząc na przeciw potrzebom w ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty dla rodzin z cyklu „Rodzinny rozwój z pasją” w formie rodzinnych wydarzeń warsztatowych:
- 9 lipca 2022 r. odbyły się aż 3 warsztaty rodzinne: „Sensoplastyka” oraz dwa „Majsterkowanie i stolarstwo”
- 23 lipca 2022r. zrealizowaliśmy warsztaty „Skarby łąki – spacer botaniczny” i „Rodzinna joga”
- 29 lipca 2022r. odbył się warsztat pt. „Ceramika”.
Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni pomysłowością i inwencją twórczą osób prowadzących. Z poszczególnych warsztatów mogli wziąć do domu efekty własnej pracy.
„Majsterkowanie i stolarstwo” – był to czas wspólnego tworzenia i budowania z desek i gwoździ pod okiem Łukasza Słomiany. Inwencja twórcza dzieci i rodziców była zadziwiająca – powstały stoliki, kwietniki, domki, i inne niezwykłe rzeczy do użytku lub zabawy. Tym razem prym wśród rodziców wiedli tatusiowie, którzy byli mega zaangażowani
„Sensoplastyka®”. W świat dotykowych zabaw sensorycznych zabrała nas Weronika Dąbrowska. Jak to w tego typu warsztatach u nas bywa – było zmysłowo, kolorowo, brudząco, pachnąco i oczywiście na koniec mokro Zabawy z mąką, wodą, kwiatami i różnymi innymi sensorycznymi masami sprawdziły się w naszej przestrzeni już po raz kolejny. Dzieci były zachwycone, a rodzice cieszyli się ich szczęściem.
„Skarby łąki – spacer botaniczny” to kolejny warsztat dla rodzin. Pasjonat botaniki Pan Łukasz Szczurowski zabrał rodziny na spacer botaniczny po pobliskich łąkach i zakątkach naszej Fundacyjnej przestrzeni. Niezwykle interesująco opowiadał o napotkanych roślinach, tak, że dzieci i dorośli mieli mnóstwo pytań i z uwagą słuchali Łukasza. Po spacerze był czas swobodnego twórczego przygotowywania zielników rodzinnych. Okazało się że nasza przestrzeń kryje w sobie bogactwo przeróżnych ziół. Pytań było wiele, wiedzy ogrom a zabawa przy tym niesamowita Mali i Duzi uczestnicy warsztatów stworzyli rodzinne zielniki, opatrzone profesjonalnymi opisami.
„Rodzinnej jogi” z Julią Warchoł – trenerką personalną, instruktorką fitness i pilates – to kolejny warsztat dla rodzin. Tym razem przenieśliśmy się w świat uważności na samego siebie i siebie nawzajem w relacji z dzieckiem. Rodzinna joga była wspólną zabawą rodziców z dziećmi poprzez praktykę jogi, ćwiczenia oddechowe oraz praktykę uważności. Spędzony razem czas dał rodzinom poczucie wzmocnienia wzajemnych relacji, zaufania i zrozumienia.
25 sierpnia odbyły się dwa Warsztaty Fotografii Rodzinnej, których tematem przewodnim sesji były zabawy z pluszakami. Warsztaty poprowadziła Pani Wioletta Golec. Był to czas nie tylko fotografowania, ale również artystycznej pracy twórczej dla całych rodzin. Dzieci przyniosły ze sobą pluszaki i inne zabawki i w jednej z pracowni robiły dla nich własnoręczne stroje, przebrania, domki i inne akcesoria do sesji zdjęciowych. Pojawiły się również talenty krawieckie naszych małych uczestników, którzy dla siebie tworzyli również elementy garderoby, w których mogli pozować do zdjęć.
Idąc za potrzebami kobiet zorganizowaliśmy 6 września kolejne spotkanie o kobiecej tematyce – „Cykloczułość”. Tym razem położna, która kocha to, co robi – Urszula Tyza – opowiedziała kobietom o tym, co to znaczy żyć w zgodzie z kobiecym cyklem. Był to czas rozmów o dbaniu o siebie oraz czerpaniu szczęścia z każdego dnia. Cykloczułość to wejście w kobiecy świat z poszanowaniem dla fizjologii, co niejednokrotnie może okazać się kluczem do dobrego funkcjonowania we wszystkich aspektach życia kobiet.
Biżuteria kwietna cudownie nam się wpasowała w kolejny warsztat, który odbył się tego dnia. Tym razem Warsztat Fotografii Rodzinnej poświęcony był fotografii portretowej. Ważne były tu różne akcesoria dodatkowe, które w pewien sposób mówią coś o osobie fotografowanej. Okazało się, że biżuteria kwiatowa stała się nie tylko pięknym dodatkiem do sesji zdjęciowych, ale jednocześnie jakoby wizytówką danej osoby. Powstałe portrety stały się piękną pamiątką i już wiemy, że ozdobią domowe przestrzenie uczestników warsztatu.
Cykl warsztatów rodzinnych „Rodzinny rozwój z pasją” był strzałem w dziesiątkę! Rodziny były zachwycone możliwością spędzania wspólnego czasu w tak kreatywny i interesujący sposób. Prawie każdorazowo tematyka warsztatu była inna, co pozwoliło nam poznać preferencje rodzin, by w przyszłości tworzyć ofertę jeszcze lepiej dostosowaną do potrzeb zarówno małych jak i dużych odbiorców warsztatów. Pojawiło się wile głosów, że tego typu forma wspólnego spędzania czasu jest bardzo atrakcyjna dla rodzin. Każdy warsztat dawał możliwość uczenia się poprzez zabawę, a dzięki byciu razem więzi rodzinne mogły być wzmacniane. Zarówno dzieci, jak i rodzice odkrywali nowe pasje i talenty.
6 października odbyło się spotkanie dla rodziców pt. „Wokół Integracji Sensorycznej – nowa moda, metoda, o co tak właściwie chodzi?”. Tym razem głównym prowadzącym była Elżbieta Woźniak – Żurawska, która m.in. jest terapeutą zaburzeń integracji sensorycznej. Spotkanie było żywą dyskusją i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: Czym jest integracja sensoryczna? Jakie są rodzaje jej zaburzeń? Ile mamy zmysłów? Jak odbiera je nasz mózg? Następnie uczestnicy dowiedzieli się jakie zachowania dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego, czym jest profil sensoryczny i jak go określa specjalista. Ważne dla rodziców było również poruszenie kwestii samej diagnostyki zaburzeń integracji sensorycznej oraz możliwości korzystania z terapii w tym zakresie.
14 października odbyło się spotkanie pt. „Psychobiologia – choroby jako wynik konfliktów emocjonalnych”. Psycholożka Marta Wojtanowicz-Konior pokazała spojrzenie z innej perspektywy na to, co opowiada ciało poprzez choroby. Uczestniczki słuchały i zadawały wiele pytań chcąc się dowiedzieć co programuje daną chorobę oraz co ją wyzwala. Pojawiły się głosy i prośby o to, by takich spotkań było więcej, ponieważ temat jest niezwykle pasjonujący i pokazuje inną perspektywę wpływu rodziców, ale też dziadków i całego rodu na dziecko. Jednym z najważniejszych podsumować było to, że jako rodzice mamy wpływ na nasze dzieci i jeśli chcemy aby im żyło się lepiej musimy często przyjrzeć się sobie i uleczyć własne rany, by dzieci nie musiały dalej dźwigać ich ciężaru w imię miłości do nas i wcześniejszych pokoleń. Na prośbę uczestniczek zaplanowano kolejne dwa spotkania.
16 października odbyły się ostatnie dwa Warsztaty Fotografii Rodzinnej, tym razem poprowadziła je Pani Ewelina Szkutnik. Tematyką były jesienne sesje zdjęciowe. Dzieci wraz z rodzicami na stoisku rękodzielniczym tworzyły autorskie rekwizyty z darów jesieni, które ubogaciły sesje zdjęciowe. W przestrzeni naszego podwórka Pani Ewelina stworzyła przepiękny plener zdjęciowy – okazało się, że stare drzwi stodoły obrośnięte bluszczem są idealną bazą. Ważnym elementem tych warsztatów było zwrócenie uwagi na stroje, ich kolorystykę i tonację, co jak się okazało przy bogatej scenerii jest bardzo istotne. Rodziny z radością brały udział w sesjach zdjęciowych a same fotografie wyszły po prostu przepięknie i wiemy, że w wielu rodzinach stały się prezentem świątecznym dla dziadków i innych krewnych.
Spotkania z cyklu „Budujemy relacje” skupiały się na wzmacnianiu kompetencji rodzicielskich nie tylko poprzez nabywanie nowych umiejętności i wiedzy z zakresu naturalnego rozwoju, rodzicielstwa bliskości czy porozumienia bez przemocy, ale też traktowały o tym jak rodzic sam może zadbać o siebie w myśl zasady, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko a świadomy rodzic to zadbane dziecko. Tematy spotkań były odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez uczestników Strefy dla Rodziny i uczestników samych spotkań. Uczestniczkami tych spotkań były głównie mamy, które mówiły o potrzebie takich spotkań w kobiecym gronie, zadbania o dobrostan psycho – fizyczny i rozwój kobiet. Dzięki spotkaniom wiele mam zbliżyło się do naszej Fundacji i chce włączać się w realizowane przez nas działania. Nasza misja i wizja okazały się być im bliskie.
Ostatnie wydarzenie w ramach projektu „MAR – Miejsce Aktywności Rodzin” odbyło się 13 listopada – było to spotkanie otwarte podsumowujące projekt, które zatytułowaliśmy „Pożegnanie Zasania” z uwagi na położenie miejsca realizacji projektu. Na spotkaniu obecne były rodziny dotychczas uczestniczące w projekcie, wolontariusze i sympatycy Fundacji. Spotkanie było okazją do podsumowania działań zrealizowanych w projekcie, obejrzenia wystawy fotograficznej z działań projektowych oraz planowania tego co dalej. Podczas spotkania toczyły się rozmowy o istotności tego miejsca nie tylko dla Niska, ale i Stalowej Woli oraz okolicznych miejscowości. Spotkaniu towarzyszyły: poczęstunek, zabawa malarska w lesie, tworzenie instalacji artcyclingowej, tworzenie mandali ziołowych oraz wspólne ognisko.