Kalendarium projektu „MAR – Miejsce Aktywności Rodzin” – rok 2021

1 sierpnia 2021r. rozpoczęliśmy realizację projektu „MAR – Miejsce Aktywności Rodzin” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

W ramach projektu działa Strefa dla Rodziny – miejsce, w którym dzieci wspólnie z rodzicami mogą spędzać czas bawiąc się, grając w gry planszowe i realizując własne pomysły. Miejsce to jest wyjątkowe – wyposażone tak, by rodzice z dziećmi mogli spędzać czas wzmacniając więzi rodzinne, a gdy zajdzie taka potrzeba zarówno mniejsze jak i większe dzieci miały dla siebie przestrzeń do zabawy, a rodzice mogli odetchnąć przy kubku gorącej kawy czy herbaty w gronie innych rodziców.

   

   

17 października 2021 odbył się Jesienny Piknik Rodzinny. Kameralna rodzinna atmosfera, ciekawe warsztaty prowadzone przez pasjonatów, przepyszne jedzonko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Półsieraków, ognisko oraz liczne atrakcje przygotowane przez Zespół Fundacji oraz Wolontariuszy sprawiły, że Jesienny Piknik Rodzinny był wyjątkowym wydarzeniem.

   
Wśród atrakcji, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem była terenowa gra rodzinna, podczas której uczestnicy pikniku wcieli się w postacie z bajki Czerwony Kapturek, aby odkryć tajemnice i odszukać skarby ukryte w lesie…

   
     

…oraz tworzenie mandali z darów jesieni. Mandala to rysunek na planie koła, technika artystyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

W trakcie pikniku obsadzane były również nasze rabatki kwiatowe cebulkami tulipanów i krokusów, które wiosną upiększą naszą ogrodową przestrzeń.

 

Imprezie towarzyszyły rodzinne warsztaty, prowadzone przez naszych wolontariuszy, w tym: warsztaty tworzenia dekoracyjnych wianków jesiennych, warsztaty sensoryczne dla najmłodszych oraz warsztaty ceramiczne i malowanie twarzy.

   

 

 

21 października 2021 w ramach cyklu warsztatów dla rodzin „Rodzinny rozwój z pasją” odbył się warsztat pt „Hortiterapia” prowadzony przez Ewę Brzyską, pedagożkę z wieloletnim stażem pracy, trenerkę umiejętności interpersonalnych, certyfikowaną instruktorką Hortiterapii.

   

Hortiterapia jest oddziaływaniem na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną za pomocą roślin, ogrodu i prac ogrodniczych. Polega na na wykonywaniu drobnych prac ogrodowych, zapewniających bezpośredni kontakt z roślinami, takich jak: sadzenie, przesadzanie, zbieranie, pielęgnowanie. W ramach warsztatów uczestnicy tworzyli w pięknych ceramicznych donicach kompozycje roślinne – kwiatowe i ziołowe. Taka forma warsztatów pozwala rozwijać zmysł dotyku, usprawnia motorykę małą. Obserwując rośliny, wsłuchując się w dźwięki przyrody, poznając zapachy ziemi i roślin, oddziałujemy na zmysł wzroku, słuchu i węchu.
Hortiterapia w Polsce jest dziedziną stosunkowo nową choć na świecie, między innymi w krajach skandynawskich, cieszy się dużym uznaniem i jest szeroko praktykowana.

   

28 października 2021 odbyły się kolejne warsztaty dla rodzin, tym razem pt. „Słowiańska kuchnia” prowadzone przez Mariusza i Ewelinę Szkutnik z „Zabawy w gotowanie”. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali potrawy tj. proziaki, budyń jaglany i wegański smalczyk. Wszystkie potrawy były zdrowe, smaczne i kolorowe. Uczestnicy mogli posłuchać o zwyczajach żywieniowych naszych przodków słowian, a następnie przygotowali potrawy inspirowane słowiańską kuchnią, ale bazujące na autorskich przepisach naszych kucharzy prowadzących, dla których zdrowe żywienie jest bardzo ważne.

5 listopada odbyło się spotkanie dla rodziców z cyklu „Budujemy relacje”. Rozmawialiśmy o tym „Jak mówić do dzieci, by je wspierać?”. Budowanie relacji z dziećmi zaczyna się od świadomości, że poprzez to co mówimy i robimy mamy ogromny wpływ na to jak nasza relacja wygląda. Zawsze odpowiedzialność za kształtowanie tej relacji jest po stronie dorosłego – rodzica.

8 listopada 2021 odbył się warsztat pt. „Smyko-Multisensoryka” – kolejny z cyklu „Rodzinny rozwój z pasja”. Tym razem Elżbieta Woźniak – Żurawska specjalistka od rozwoju sensorycznego dzieci, chustonoszenia oraz masażu Shantala zabrała nas do świata doświadczania poprzez zmysły.

   

Sensoryka kojarzy się głównie ze zmysłem dotyku, plastyką sensoryczną, a Ela nam to odczarowała.  Podczas warsztatów dzieci doświadczyły a rodzice dowiedzieli się jak ważny jest rozwój motoryki dużej. Tematem przewodnim warsztatów był dzień jeża. Warsztaty były tak pasjonujące, że zapomnieliśmy o zdjęciach.

Uczenie się poprzez doświadczenie gdzie swobodna zabawa i entuzjazm są kluczowym elementem procesu poznawczego są dla naszej Fundacji niezwykle ważne.

   

 

8 grudnia 2021 odbył się warsztat pt. „Świąteczne drzewko” warsztaty dla rodzin z cyklu „Rodzinny rozwój z pasją”. Tym razem warsztaty prowadziła dla Nas Justyna Warchoł – florystka i artystka, z Flora-design i Domowa Pracownia Prezentowa. Justyna zabrała nas w magiczny świat tworzenia, kreatywności i prac manualno- artystycznych. Doświadczaliśmy wszystkimi zmysłami a proces twórczy i efekty pracy możecie zobaczyć na zdjęciach. Namacalny efekt końcowy warsztatów w postaci przepięknych drzewek świątecznych dał poczucie dumy i sprawczości naszym uczestnikom, zarówno tym Dużym jak i Małym.

   

„Warsztaty Fotografii Rodzinnej” prowadzone przez fotografkę Wiolę Dymidowską  – Golec cieszą się dużym zainteresowaniem. Warsztaty to nie tylko wiedza merytoryczna ale przede wszystkim możliwość spędzenia czasu na dobrej zabawie oraz zrobienia rodzinnych zdjęć. Do tej pory odbyły się sesje w jesiennym klimacie (27 października) oraz zimowym i świątecznym (10 grudnia dwa warsztaty).

16 grudnia w Strefie dla Rodziny odbyło się kolejne spotkanie dla rodziców z cyklu „Budujemy relacje”. Tym razem poprzez „Spotkanie z wewnętrznym dzieckiem” dotykaliśmy aspektów  dzieciństwa. Wspominając siebie jako dziecko, wracając do własnych dziecięcych emocji, często łatwiej nam zrozumieć własne dzieci, bo przecież każdy z nas jest czyimś dzieckiem.

„Mentoring w pracy z dziećmi” to program dla osób pracujących/chcących pracować z dziećmi z uwzględnieniem ich potrzeb i naturalnego procesu rozwoju. Program służy temu aby budować partnerską relację zorientowaną na odkrywanie i rozwijanie potencjału dziecka, aby lepiej wspierać dzieci w ich rozwoju stwarzając możliwości doświadczania przez zabawę, by tworzyć harmonijne warunki, w których dzieci uczą się poprzez doświadczenia integrujące wszystkie zmysły. W programie bierze udział 12 uczestniczek, z którymi wyruszyliśmy w niesamowitą podróż. Trzy warsztaty intensywnej pracy i odkrywania własnego potencjału już za nami.