Rodzinne Zabawy Edukacyjne
to inicjatywa, którą zrealizowaliśmy dzięki wsparciu finansowemu Gminy i Miasta Nisko.
11 lipca 2021r. nasza Fundacja włączyła się w realizację wydarzenia otwarcia zalewu „Podwolina” w Nisku. Z tej okazji przygotowaliśmy zabawy edukacyjne dla Małych i Dużych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem 🙂
A to kilka słów o każdej z nich:
„Moja gwiazda w galaktyce”- instalacja artystyczna z wykorzystaniem kredy i papieru tablicowego. W tej zabawie dzieci doświadczały możliwości wyboru oraz podejmowały wyzwanie autoprezentacji. Mogły wyrazić siebie oraz zaprezentować swoje dzieło innym odwiedzającym. Tworzenie wspólnej galaktyki gwiazd dało możliwość poczucia, że każdy z nas jest częścią większej całości – każdy jest wyjątkowy, a razem tworzymy świat/społeczność w której żyjemy.
„Miasto marzeń” – tworzenie makiety z wykorzystaniem gliny rzeźbiarskiej. Dzieci w zabawie tej doświadczały bodźców sensorycznych przede wszystkim dotykowych, ale też wzrokowych i czucia głębokiego. Ćwiczyły motorykę małą dłoni, niezbędną do nauki pisania. Mogły zrealizować swój własny pomysł, rozwijając twórczość i kreatywność. Doświadczały poczucia sprawczości i sukcesu tworząc namacalne dzieła. Każda praca stawała się częścią większej całości, co wspierało budowanie poczucia przynależności.
Zabawa malarska – inspirowana założeniami zabawy malarskiej Arno Sterna i jego pracowni malarskiej “Malort”, według którego malowanie jest naturalną potrzebą wyrażenia siebie. Bardzo istotny jest w tej zabawie brak narzuconego tematu pracy – każdy maluje to, co mu w duszy gra – co pozwala rozwijać samoświadomość. Zabawa malarska jest nastawione na indywidualizm i niezależność dziecka/dorosłego, co pomaga lepiej poznać siebie. Spontaniczną ekspresja daje możliwość wyrażenia siebie. Radość z namalowanego „obrazka” powoduje wzrost poczucia sprawczości oraz zadowolenia z siebie. Wzmacnia motywację wewnętrzną (czyli to, że sam/sama chcę coś zrobić bez obietnicy żadnej zewnętrznej nagrody). Pozwala uwolnić napięcia, wyrazić emocje (również te trudne) – jest formą arteterapii.
„Pajęczyna” – akcja happeningowa w ruchu. Tworzenie instalacji artystycznej w spontanicznym ruchu daje dużo radości. Ważnym elementem tej zabawy jest współzależność – czyli ostateczny efekt jest możliwy do osiągnięcia jedynie w wyniku wspólnych działań i zależności od siebie nawzajem. Niezbędna jest uważność na drugiego człowieka (inaczej po prostu można na kogoś wpaść). Pajęczyna symbolicznie tworzy sieć wzajemnych powiązań. Pojedyncza nitka pajęczyny jest zawieszona jedynie w powiązaniu z innymi nićmi i dzięki nim przyjmuje takie a nie inne trajektoria. Zabawa ta jest jakby metaforą życia – zależymy od siebie nawzajem. Nasze działania/zachowania/postawy wpływają za działania/zachowania/postawy innych ludzi i w drugą stronę inni ludzie swoimi zachowaniami/działaniami/postawami wpływają na nas.
Strefa dla Rodziców – specjalna przestrzeń dla Rodziców. Miejsce gdzie mogli usiąść, porozmawiać i odpocząć. Dodatkowo przygotowaliśmy broszury o tym jak budować dobre relacje z dzieckiem oraz o znaczeniu swobodnej zabawy w naturalnym rozwoju dziecka. Rodzice mogli również zapoznać się z literaturą z zakresu rodzicielstwa bliskości, naturalnego rozwoju dziecka, porozumienia bez przemocy i innych tematów około rodzicielskich.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy w tym dniu nas odwiedzili oraz Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych wolontariuszy, bez których ta inicjatywa po prostu by się nie odbyła: Weronika, Wanda, Gabi, Justyna, Karolina, Ala, Łukasz, Darek, Łukasz – DZIĘKUJEMY WAM
A oto nasz team (Męska część załogi pracuje by Kobieca mogła mieć to piękne zdjęcie 🙂